polyethylen
Polyethylen nebo polyethylen (zkráceně PE) je termoplast, který vzniká polymerací ethenu. Patří do skupiny polyolefinů , známých pod obchodními názvy Alathon, Hostalen, Lupolen, Vestolen, Bralén atd. Roční světová produkce činí přibližně 60 milionů tun.
Polyethylen poprvé připravil v roce 1898 chemik Hans von Peckmann zahříváním diazomethanu. Eugen Bamberger a Friedrich Tschirner zjistili, že výsledná voskovitá látka se skládá pouze z methylenových skupin -CH2-, a pojmenovali ji polymethylen.
Průmyslově použitelnou syntézu polyethylenu objevili náhodou až v roce 1993 chemici E. Fawcett a R. Gibson ze společnosti ICI Chemicals. Po vytvoření velmi vysokých tlaků (přibližně 140-170 MPa) ve směsi ethylenu a benzaldehydu se na vnitřních stěnách autoklávu vytvořila tenká bílá vrstva polyethylenu. Protože reakce byla iniciována vstupem kyslíku do aparatury, nebylo možné experiment dlouho úspěšně opakovat. Teprve o dva roky později se to podařilo Michaelu Perrinovi, který položil základy průmyslové výroby vysokotlakého polyethylenu (HDPE), jež byla zahájena v roce 1939.