antikor
Nerezová ocel (další názvy antikorozní ocel, korozivzdorná ocel,, nerezová ocel; dříve neformálně inox [z fr.], anticore, antikorozní ocel, starší anticorro [poslední tři podle trad. "Anticorro" Poldiho hutě, patentovaná v roce 1910]; nesprávně nerez, nerezová ocel [podle historické ochranné známky "Stainless"], nesprávně nerezová ocel) je ocel vysoce legovaná chromem, niklem, manganem a případně dalšími přísadami (křemík, měď, molybden, wolfram, niob, dusík atd.).
Jedná se o korozivzdornou ocel. Je důležitým konstrukčním materiálem pro zařízení v chemickém průmyslu, potravinářství a zejména v jaderné technice.
Rozdělení podle složení:
Tvrditelný chrom (12-17 % Cr, až 1 % C)
feritické chromové (nad 17 % Cr, pod 0,1 C)
austenitické (nad 18 % Cr, nad 8 % Ni, pod 0,1 % C)
dvoufázové austeniticko-feritické (nad 20 % Cr, 3 až 6 % Ni, pod 0,1 % C).
Antikorozní oceli jsou slitiny chromu a železa obsahující 12-30 % chromu, až 30 % niklu nebo až 24 % manganu s příměsí molybdenu, křemíku, mědi, titanu, niobu, dusíku atd. (v množství nejvýše několika procent). Chrom zajišťuje pasivitu těchto slitin, a je proto klíčovým prvkem pro dosažení odolnosti proti korozi. Nerezové oceli jsou v některých prostředích náchylné k lokální korozi (důlková, štěrbinová, mezikrystalová, korozní trhlina). Ty však lze eliminovat vhodným výběrem oceli pro dané podmínky. Ačkoli jsou v antikorozních ocelích v poměrně velkém množství přítomny chrom, nikl, mangan a další legující prvky, základním prvkem je stále železo a jeho slitina s uhlíkem, tj. ocel. Nerezové oceli se dělí podle chemického složení a struktury do následujících základních skupin:
austenitické,
- feritické,
- martenzitické (kalitelné),
- austeniticko-feritické (duplexní),
- superslitiny
Kvalita
Pružný materiál z nerezové oceli AISI 301 používaný v teplotním rozsahu do 300 °C. Použití: materiál s vysokou pevností, vhodný pro automobilový průmysl, pružiny, pružinové nářadí.
AISI 303 Austenitická chromniklová ocel, velmi dobře obrobitelná, legovaná sírou, umožňující zpracování na automatických strojích. Zhoršené mechanické vlastnosti a snížená odolnost proti korozi (vyšší obsah síry), ale hodnoty jsou lepší než u materiálu.
AISI 430 F, odpovídající materiálu AISI 430. Materiál nevhodný pro zpracování za studena a svařování (při svařování se plazí). Tato jakost se dodává pouze v tyčích. Vhodné pro výrobu matic, šroubů, kování, pro výrobu rotačních dílů, obráběných na automatických strojích, pokud je požadována lepší odolnost proti korozi než AISI 430.
AISI 304 Austenitická chromniklová ocel je nejpoužívanějším typem antikorozního materiálu s velmi dobrou odolností proti korozi, tvařitelností za studena a svařitelností. Odolný vůči vodě, vodní páře, vzdušné vlhkosti, jedlým kyselinám, slabým organickým a anorganickým kyselinám. Odolnost vůči mezikrystalové korozi i bez dodatečného tepelného zpracování (nízký obsah uhlíku) po svařování plechů až do tloušťky 6 mm. Je schválena pro tepelné namáhání do 300 °C, při vyšších pracovních teplotách by se měla používat titanem stabilizovaná ocel.
AISI 321. Dobře leštitelné a tvárné hlubokým tažením, ohýbáním a lisováním. Při obrábění je nutné pracovat s ostrými nástroji z vysoce legované rychlořezné oceli, karbidu nebo karbidových slitin, protože mají sklon ke kalení. Svařitelnost obloukem všemi metodami svařování je dobrá, nevhodná pro svařování plamenem. Použití: ve strojírenství a jaderném inženýrství, v architektuře, v dopravních prostředcích, v potravinářském průmyslu, ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, při konstrukci chemických přístrojů a motorových vozidel, při výrobě chirurgických nástrojů, sanitárního vybavení, domácích potřeb a uměleckých předmětů.
AISI 304L Austenitická chromniklová ocel se zvýšenou odolností proti mezikrystalové korozi (extrémně nízký obsah uhlíku). Plechy o tloušťce nad 6 mm, i když jsou svařovány za méně příznivých podmínek, není třeba dodatečně upravovat. Materiál je svařitelný, vysoce leštitelný a tvářitelný za studena. Podmínky obrábění jsou podobné jako u AISI 304. Použití: podobné jako u AISI 304, ale schopnost zpracování za studena je lepší.
AISI 304 PS/DDQ Antikorozní materiál vhodný pro hluboké tažení. Speciálních tvářecích vlastností se dosahuje lehkou úpravou chemického složení a tepelným zpracováním ve fázi válcování. Použití: nádobí, dřezy, umyvadla.
AISI 309/310 Žáruvzdorné materiály z nerezové oceli s vysokým obsahem chromu a niklu. Použití: žáruvzdorná zařízení s teplotami do 1150 °C.
AISI 316 Austenitická kyselinovzdorná chromnikl-molybdenová ocel se zvýšenou odolností proti korozi (zvýšený obsah molybdenu). Odolnost vůči mezikrystalové korozi i bez dodatečného tepelného zpracování (nízký obsah uhlíku) po svařování plechů až do tloušťky 6 mm. Je schválen pro tepelné namáhání až do 300 °C. Materiál je svařitelný, vysoce leštitelný a obrobitelný hlubokým tažením, ohýbáním a ohýbáním. Podmínky obrábění jsou podobné jako u AISI 304. Všude tam, kde jsou konstrukční díly, nástroje a nářadí s požadovanou střední pevností vystaveny působení vody, vodních par a vzdušné vlhkosti, ve strojírenství, při konstrukci turbín, čerpadel, při výrobě armatur, domácích předmětů a spotřebičů, sportovního nářadí, lékařských a chirurgických nástrojů apod.
AISI 316L Austenitická kyselinovzdorná chromnikl-molybdenová ocel s obsahem uhlíku do 0,03 %, vysoce odolná vůči kyselinám a korozi, s mírným sklonem k důlkové korozi v roztocích obsahujících chlor. Ocel je velmi dobře svařitelná, bez nutnosti dodatečného tepelného zpracování po svařování, s vysokou odolností proti mezikrystalové korozi, leštitelná do zrcadlového lesku a mimořádně tvárná (ohýbání, ohýbání, hluboké tažení, lisování atd.). Použití: konstrukční díly, nástroje a přístroje chemického průmyslu s vysokým chemickým namáháním (přítomnost chloridů), při výrobě zařízení na úpravu horké vody a konstrukčních dílů přicházejících do styku s mořskou vodou.
AISI 316Ti Austenitická kyselinovzdorná chromnikl-molybdenová ocel, stabilizovaná přísadou titanu. Vyšší odolnost proti kyselinám, vyšší mez kluzu, žádné riziko hluboké lokální koroze (přídavek molybdenu). Po svaření silnějších rozměrů není nutné tepelné zpracování (stabilizace titanu). Vysokého lesku nelze dosáhnout (přísada titanu). Tvářitelnost hlubokým tažením, ohýbáním a ohýbáním je dobrá. Podmínky obrábění jsou podobné jako u AISI 304. Svařitelnost obloukem při použití všech metod svařování je dobrá. Svařování plamenem není možné. Použití: konstrukční díly, přístroje a zařízení chemického průmyslu s požadovanou odolností vůči halogenům a neoxidujícím kyselinám. Vyšší mez kluzu v tahu přináší výhody u mechanicky více namáhaných konstrukcí (staveb). Typickými příklady použití jsou celulóza, viskózový střiž, textilní průmysl, výroba barviv, hnojiv, plastů a paliv, fotografický a farmaceutický průmysl, ropný průmysl.
AISI 321 Austenitická chromniklová ocel stabilizovaná přídavkem titanu, odolná proti mezikrystalové korozi po svařování bez dodatečného tepelného zpracování i při svařování silnějších rozměrů. Pro tlakové nádoby je použitelná až do 400 °C, jako nerezavějící ocel ji lze použít až do 800 °C. Přídavek titanu znemožňuje leštění oceli do vysokého lesku. Tvářitelnost hlubokým tažením, ohýbáním a ohýbáním je dobrá. Podmínky obrábění jsou podobné jako u AISI 304. Svařitelnost obloukem je dobrá při použití všech metod svařování. Svařování plamenem není možné. Použití: Chemická odolnost podobná AISI 304, podobné použití, pokud není požadován vysoký lesk. Vhodné pro konstrukce s tloušťkou materiálu větší než 6 mm, které nelze po svařování tepelně zpracovat. Vyšší mez kluzu v tahu poskytuje výhody pro mechanicky namáhaná zařízení, konstrukční díly a spojovací prvky. Používá se ve všech odvětvích potravinářského a chemického průmyslu.